Prästafesten – det stora firandet efter veckor av hälsoengagemang

Under fem veckor har eleverna på Prästavångsskolan samlat popcornkärnor genom rörelse, gemenskap och hälsoutmaningar. På fredagen kulminerade det sjätte året av "Prästa tillsammans" i den efterlängtade Prästafesten – i år med ett hemligt cirkustema. Projektet, som engagerar hela skolan från förskoleklass till årskurs 6, har lagt extra stort fokus på att svetsa samman de olika årskurserna.

Bild på skola med skolgård och bar och lärare samt konfetti.

Hur startar man en fest på bästa sätt? Med musik, dans och konfetti förstås!

Idag spred sig doften av popcorn över Prästavångsskolan när årets upplaga av "Prästa tillsammans" avslutades med dunder och brak. Skoldagen kantades av hoppborgar, show och firande med både popcorn och slush. Bakom den festliga dagen ligger elevernas målmedvetna rbete med hälsa och välmående under fem veckor.

Hälsoarbetet på skolan har djupa rötter och bygger vidare på ett koncept som har sträckt sig över närmare 20 år. Idrottsläraren Henrik Larsson och försteläraren Linda Johnsson berättar att "Prästa tillsammans" föddes ur en vilja att skapa något som inkluderar precis alla.

I år bar alla elever likadana mörkblå t-shirts med projektets namn, en tradition som tidigare även inkluderar tryck på olika språk för att välkomna nyanlända elever.

Gemenskap i fokus för den "nya" skolan

Varje år har hälsoprojektet ett särskilt tema och i år föll valet naturligt på gemenskap. Skolan, som tidigare varit uppdelad i två enheter för förskoleklass till årskurs 3 samt årskurs 4 till 6, blir nu en samlad grundskola upp till årskurs 6.

– "Prästa tillsammans" har alltid byggt på skolans fadderverksamhet. Årets tema valdes just för att vi nu blir en F–6-skola, säger Henrik Larsson.

Eleverna har under veckorna uppmanats att söka upp sina fadderklasser för att göra saker ihop. Det gemensamma målet har varit att samla så många popcornkärnor som möjligt genom att utföra hälsofrämjande aktiviteter. Varje torsdag har klasserna samlats för att tömma sina kärnor i ett gemensamt rör, vilket till slut ledde fram till fredagens stora Prästafest.

Rörelse som sträcker sig utanför skoltiden

Aktiviteterna har varit många och varierade. Eleverna har bland annat deltagit i Skolloppet den 8 maj, haft hopprepsskoj, faddervandringar och fadderbad. Dessutom ingår en årlig utbildning i hjärt- och lungräddning för eleverna. Men hälsa handlar om mer än bara skolgymnastik, betonar Linda Johnsson.

– Hälsa är mer än fysisk aktivitet, det handlar även om det mentala och om välmående rent allmänt. Det här engagerar alla, även fritidshemmet, säger Linda Johnsson.

Projektet stannar inte heller vid skolans gränser. Eleverna har haft aktivitetskort med sig hem där de kunnat registrera om de cyklat till skolan eller gjort fritidsaktiviteter. Det är något som uppskattas i hemmen.

– Under åren har vi fått mycket positiv feedback från föräldrar. De berättar att vi hjälper till att motivera barnen till aktiviteter på fritiden, som att gå ut med hunden eller hoppa studsmatta, säger Henrik Larsson.

Även vuxna och föräldrar involveras. Det hela startar med en kick-off för föräldrarna och lärarna har egna utmaningar där de samlar poäng genom löpning, simning eller så kallade "walk and talks".

Stort elevinflytande bakom kulisserna

När det väl blev dags för fredagens Prästafest var det hemliga temat alltså cirkus. Att festen blev en succé är till stor del elevernas egen förtjänst. Skolans skolidrottsförening har varit delaktig i både planering och program.

– Det är stor elevinverkan i hela arrangemanget kring Prästafesten, förklarar Linda Johnsson.

Att kunna genomföra ett så här omfattande projekt år efter år kräver också lokalt engagemang. Henrik Larsson riktar ett tack till de som gör det möjligt.

– Genom åren har vi fått ett fantastiskt stöd från bland annat Sparbanken Skåne och en del lokala företag från byn, avslutar han.

Fler nyheter

Sidinformation

Senast uppdaterad:
22 maj 2026