Suicidpreventiva dagen
Den 10 september är det Suicidpreventiva dagen och för att uppmärksamma arbetet med att förhindra självmord kommer Östra Göinge kommun organisera en föreläsning och en ljusmanifestation på Kulturhuset Vita skolan i Broby.
Östra Göinge kommun renoverar nu fastigheten Eken i Sibbhult för att starta en ny verksamhet med korttidsvistelse och korttidstillsyn för barn enligt LSS. Satsningen görs efter att behovet i kommunen blivit akut när den privat drivna verksamheten Friggatofta gård meddelat att den stänger under året.
Den nya verksamheten innebär att kommunen kan erbjuda stöd och avlastning till familjer med barn som har behov av särskilt stöd.
– Vi startar upp en ny verksamhet i kommunen med korttidsvistelse och korttidstillsyn för barn. Vi har tidigare haft viss korttidstillsyn på Vita skolan, men nu samlar och utvecklar vi verksamheten i egna lokaler, säger Dajana Pebes, funktionsstödschef i Östra Göinge kommun.
Eken har tidigare använts som bland annat förskola, HVB-hem och utbildningslokaler. Nu anpassas fastigheten för den nya verksamheten med fokus på trygghet och funktionalitet.
Lokalerna kommer att innehålla sju sovrum för barn, jourrum samt personalutrymmen. Därutöver skapas gemensamma ytor med kök, mediarum för tv och spel samt ett pysselrum.
Samtidigt genomförs tekniska förbättringar som nytt värmesystem och ny ventilation.
– Det blir rymliga, ljusa och trevliga lokaler som är väl anpassade för verksamheten, säger Tomas Wijk, drifts- och underhållschef i Östra Göinge kommun.
Renoveringen beräknas vara klar inför sommaren och verksamheten planeras starta den 15 juni. Rekrytering av personal pågår och verksamheten kommer att bemannas med cirka 5–6 medarbetare.
Satsningen är ett viktigt steg för att säkerställa att barn och familjer i Östra Göinge får det stöd de behöver, nära hemmet.

Lokalerna blir ljusa och luftiga.

Trädgården är stor och öppnar upp för många möljligheter.
Är du nyfiken på kommunens olika fysiska satsningar och byggprojekt? Här berättar vi kortfattat om pågående byggprojekt i kommunen.
Den 10 september är det Suicidpreventiva dagen och för att uppmärksamma arbetet med att förhindra självmord kommer Östra Göinge kommun organisera en föreläsning och en ljusmanifestation på Kulturhuset Vita skolan i Broby.
På Agnebergs förskola i Hanaskog pågår en tydlig förflyttning i arbetet med språkutveckling. Pedagogerna på avdelningen Safiren märker av ett starkt ökande intresse för läsning bland barnen – en trend som dessutom har spridit sig till hemmen via populära lånepåsar. Genom att flytta ut läsningen i naturen och arbeta medvetet med språket läggs nu grunden för kommunens långsiktiga utbildningssatsning.
Upphandlingen är klar och det står nu klart att Skanova tilldelats uppdraget att bygga ut fibernätet i Knislinge. Satsningen, som omfattar 381 fastigheter, är ett samarbete mellan Östra Göinge kommun, Region Skåne och fiberoperatören. Men för att grävmaskinerna ska sättas i marken krävs det att tillräckligt många fastighetsägare tackar ja.