Eken i Sibbhult byggs om för ny LSS-verksamhet för barn

Östra Göinge kommun renoverar nu fastigheten Eken i Sibbhult för att starta en ny verksamhet med korttidsvistelse och korttidstillsyn för barn enligt LSS. Satsningen görs efter att behovet i kommunen blivit akut när den privat drivna verksamheten Friggatofta gård meddelat att den stänger under året.

Bild på en ljus låg fastighet med stora fönster.

Den nya verksamheten innebär att kommunen kan erbjuda stöd och avlastning till familjer med barn som har behov av särskilt stöd.

– Vi startar upp en ny verksamhet i kommunen med korttidsvistelse och korttidstillsyn för barn. Vi har tidigare haft viss korttidstillsyn på Vita skolan, men nu samlar och utvecklar vi verksamheten i egna lokaler, säger Dajana Pebes, funktionsstödschef i Östra Göinge kommun.

Anpassas för barn och personal

Eken har tidigare använts som bland annat förskola, HVB-hem och utbildningslokaler. Nu anpassas fastigheten för den nya verksamheten med fokus på trygghet och funktionalitet.

Lokalerna kommer att innehålla sju sovrum för barn, jourrum samt personalutrymmen. Därutöver skapas gemensamma ytor med kök, mediarum för tv och spel samt ett pysselrum.

Samtidigt genomförs tekniska förbättringar som nytt värmesystem och ny ventilation.

– Det blir rymliga, ljusa och trevliga lokaler som är väl anpassade för verksamheten, säger Tomas Wijk, drifts- och underhållschef i Östra Göinge kommun.

Inflyttning innan sommaren

Renoveringen beräknas vara klar inför sommaren och verksamheten planeras starta den 15 juni. Rekrytering av personal pågår och verksamheten kommer att bemannas med cirka 5–6 medarbetare.

Satsningen är ett viktigt steg för att säkerställa att barn och familjer i Östra Göinge får det stöd de behöver, nära hemmet.

Bild på inomhusmiljö som renoveras med högt i tak och ljus känsla.

Lokalerna blir ljusa och luftiga.

Bild på en stor trädgård med ett träd och bänk.

Trädgården är stor och öppnar upp för många möljligheter.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
28 mars 2026