På plats för att fira den efterlängtade lekplatsen fanns barn från förskolan Smedjebacken, som snabbt tog sig an alla klätter-, balans- och snurrutmaningar.
Invigningen firades med kanelbullar, varm chokladmjölk och en hel del skratt!
En lekplats med naturnära känsla
Johanna Holgersson, planarkitekt, ser stor potential i platsens läge:
– Det här är en fantastisk plats för en lekplats! Närheten till badplatsen, hotellet och de fina omgivningarna gör det här till en naturlig mötesplats för alla - vandrare, familjer, lokalbor och hotellets gäster. Här finns även en grillplats och en nyanlagd boulebana, vilket gör att det finns något för alla, berättar hon.
Lekplatsen erbjuder flera spännande inslag:
- Hinderbana
- Balansbana
- Klätterpyramid
- Snurrkarusell (Supernova)
- Kompisgunga
Bandklippning och glada tillrop
Kommunfullmäktiges ordförande, Erling Emsfors (M), fick äran att klippa bandet, och sekunderna efter var barnen i full fart med att testa varenda del av lekplatsen.
– Det här är verkligen en av de roligaste arbetsuppgifterna jag har, att klippa band och leka! Vi är tacksamma för samarbetet med Region Skåne och för våra duktiga medarbetare som gjort detta möjligt till en låg kostnad. Ett extra tack riktas även till markägaren som upplåtit marken, säger han.
Markägaren Nina Nilsson berättar att hon inte tvekade när frågan kom:
– Det var en självklarhet att säga ja! Jag har så många fina minnen från den här platsen som barn och hoppas att många fler får uppleva samma glädje här.